Pakistan: Facebook'tan sonra Youtube'u da YASAKLADI - Focus on: Technology. Trends. Telecommunication. Computing. Discussions & Blog's :)
 
Pakistan, "kutsal değerlere saygısız içerikteki artış" nedeniyle video paylaşım sitesi Youtube'a erişimi yasakladı. "Muhammedi Çiz" adı verilen Facebook yarışması, Pakistan'da büyük tepki çekiyor.


Ülke, dün de, Muhammed Peygamber karikatürleri ve İslam'a saygısız içerik barındırması nedeniyle sosyal iletişim sitesi Facebook'a erişimi de geçici olarak yasaklamıştı.

Pakistan'da bir mahkeme dün, Facebook üzerinden düzenlenen bir yarışmada Muhammed Peygamber karikatürleri çizilmesinin istenmesi üzerine sayfaya erişimi durdurma kararı almıştı.

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'nın bazı sayfalarına erişimin de yasaklandığı bildiriliyor.

Youtube henüz yasaklama kararına bir tepki vermedi.

Video paylaşım sitesi, 2008 yılında da Müslümanlara saygısız içerik barındırdığı gerekçesiyle geçici olarak yasaklanmıştı.

Muhabirler, yasağın başarılı olup olmayacağı, kullanıcıların Youtube'a girmek için alternatif yollar bulup bulamayacaklarının önümüzdeki haftalarda belli olacağını söylüyor.

Facebook
, dün yaptığı açıklamada, Pakistan'da mahkemenin kararına yol açan yarışmayla ilgili soruşturma başlattığını ancak, söz konusu içeriğin, Facebook kurallarını ihlal etmediğini açıklamıştı.

Facebook'taki yarışmayla ilgili Pakistan'daki bazı kentlerde protesto gösterileri düzenlemişti.

Youtube ve Facebook'a erişimi engelleyen Pakistan Telekomünikasyon kurumu, engelleme kararının "diğer tüm yollar denendikten sonra" alındığını açıkladı.


Kaynak : BBC Türkçe servisi
kaynak: nethaber.comLeave a Reply.

  Picture
  Picture

  RSS Feed

  Haluk Çavuşoğlu

  • 1970 yılında doğdu…
  • Lise 1′de başlayan bilgisayar ve yazılım hastalığı hala dinmedi, dinmesi de beklenmiyor…
  • ODTÜ’de Makine Mühendisliği okudu
  • Koç Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans yaptı.
  • 1991′den bu yana bilişim sektöründe.  Yani bu sene 19′uncu yılında…
  • Bilişim sektöründe girişimci ve profesyonel yönetici olarak çok çeşitli roller üstlendi..
  • Özel İlgi Alanları : Yazılım Geliştirme, Bilişim, Internet, Teknoloji,  Satış ve Pazarlama ( Özellikle “Çözüm Satışı” ), İkna, Etkili Sunum
  • Hobileri :  Internet, Briç, Yüzme, Fotoğraf, Görsel Tasarım, Bilgisayar Oyunları

  Archives

  May 2010
  April 2010

  Categories

  All