Picture

Açıklama: Haluk Çavuşoğlu sektörün önde gelen firmalarında üst düzey yönetici pozisyonlarında görev almıştır ve şu anda Crenvo Danışmanlık‘ta kıdemli danışman olarak çalışmaktadır.

 

Bundan sonra bendeniz de yazılarımla siz Webrazzi okuyucularına hitap edeceğim. Yazılarımız ağırlıklı olarak Enterprise 2.0 (“Kurum 2.0”) ve Enterprise 2.0’ı oluşturan akım, kavram ve uygulamaların kurumsal dünyadaki başarılı kullanım örnekleri ile ilgili olacak. Tabii ilginizi çekeceğini düşündüğümüz çarpıcı başarısızlık örneklerini de ele alabileceğiz. Hedefimiz ise sürekli gelişmekte olan Enterprise 2.0’ın kurumsal anlamdaki kullanım potansiyelini incelemek ve kurumlarımızın bu konudaki yaratıcılıklarını ve algılarını geliştirebilmek.

 

İlk yazımızda sürekli gündemde olan ve önemli bir olgu ile ilgili İstanbul’da yapılan son derece ilginç bir tatbikatı inceleyeceğiz.

 

19 Nisan 2010 tarihinde uluslarası olarak adlandırabileceğimiz bir katılımcı grubunun katılımıyla bir “İstanbul Deprem Tatbikatı” yapıldı. Katılımcılar arasında İstanbul’da yaşayan bir gazeteci olan Claire Berlinski (@ClaireBerlinski ), Deprem Duvar Sistemini üreten Lirefa firmasının temsilcileri, İstanbullu onlarca diğer gönüllü ve bendeniz de vardı.

 

Bu konuyu ele almamızın nedeni tatbikatın “Twitter” üzerinde yapılmış olması ve “Twitter”’ın kurumsal kullanımına son derece çarpıcı bir örnek olmasından ileri geliyor.

 

19 Nisan 2010 – Parti Başlıyor! Işıklara ve Sarhoş Misafirlere Dikkat!

 

Planlanan senaryoya göre 19 Nisan 2010 saat 10:00’da İstanbul’da 7.0 veya üzerinde bir deprem olduğu varsayıldı. Bu saatten itibaren tatbikata katılan gönüllüler Twitter üzerinden sanal mesajlar göndermeye başladılar. Burada amaç, sanal deprem sonrasında yapılan gözlemlerin Twitter üzerinden mesajlar yolu ile duyurulması ve bu mesajların incelenerek canlı olarak oluşan hasarın tespiti ve bu hasar ile ilgili hızla önlem alınması, kurtarma ekiplerinin sevkedilmesi veya yardım malzemenin gönderilebilmesi idi.

 

Twitter tüm dünyaya açık bir sistem olduğu için yanlış anlamamalara ve olası bir paniğe yol açmamak için gönderilen mesajların tümünde şifreli bir anlatım dili kullanıldı.

 

Kullanılan Şifreler :

 

a. Tüm tweetlerda #BuBirTatbikattir hashtagi kullanılacak.

 

b. DEPREM yerine PARTİ kelimesi girilecek (EARTHQUAKE = PARTY)

 

c. YANGIN için ISIK kelimesi ( FIRE= LIGHT)

 

d. YARALI yerine MİSAFİR (GUESTS for INJURED )

 

e. YIKILMIS BİNA yerine KLUP (CLUB for COLLAPSED BUILDINGS)

 

Tatbikat öncesinde yayınlanan kurallar ile ilgili detaylı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Tatbikat süresince katılımcılar tarafından bir çok Tweet gönderildi. Bazı katılımcılar oturdukları ev veya ofislerinden Internete bağlanarak diğer bir çok kişi ise dışarıda cep telefonlarını kullanarak mesajar gönderdiler. Önemli duyurular RT ( Retweet ) yapıldı. Bazı kullanıcılar “Lokasyon Bazlı Uygulama”ların en popülerü olan 4Square ( www.4sq.com ) üzerinden de mesaj göndererek gönderiklerin mesajların tam GPS koordinatlarını da iletmiş oldular. Bendeniz de tatbikata katılarak bazı tweetler gönderdim. Katılımcılar, yıkılan binalar ile ilgili gözlemlerini, sanal hafif ve ağır yaralılar ile ilgili bilgileri ve deprem sonrası yangın çıkan yerleri sanal olarak twitter’da bildirdiler.

 

Gönderilen mesajlara bazı örnekler :

 

    #BuBirTatbikattir Maslak’tan Levent’e dogru geliyorum. VTY Centre plaza CLUB olmus. Yuzlerce GUEST disarida sarki soyluyor 10:32 AM Apr 19th via UberTwitter

 

    RT @blueroza: RT @ClaireBerlinski: #BuBirTatbikattir Really severe partygoing at Ataturk Airport, no flights. Heard Sabiha is still okay. 10:41 AM Apr 19th via UberTwitter

 

    #BuBirTatbikattir Maslak Tharaton hotel in etrafindaki tum plazalar CLUB olmus. Bir CLUB LIGHT icinde. (@ Cafe Nero) http://4sq.com/94PZpz 10:37 AM Apr 19th via foursquare from here

 

    @KajuJuju E5 impassable, totally partied out, no way anyone can pick up guests that way. #BuBirTatbikattir 11:31 AM Apr 19th via web

 

    #BuBirTatbikattir mecidiyekoy metro station turned party. cant see people but hear their screams. need emergency rescue. 11:06 AM Apr 19th via web

 

Tatbikat Sonuçları Nasıl İzlendi?

Tatbikat devam ederken bazı gönüllüler tarafından tüm “Tweet” ler Twitter Arama özelliği ile canlı olarak takip edilerek kar amacı gütmeyen USHAHIDI organizasyonunun ( http://twitter.com/ushahidi / http://www.ushahidi.com/)  kriz haritalama platformu na girildi. Bu platform yakın zamandaki Haiti depreminde ve daha önceki çeşitli kriz vakalarında da kullanılmıştı. USHAHIDI’nin bu proje için kullanılan http://www.depremak.org adresinden tatbikat sonuçlarını siz de inceleyebilirsiniz.

 

Uygulamaya girilen tweet’lerin en ilgi çekici olanlarına da buradan ulaşabilirsiniz :

Picture
 


 

Bu Tatbikatta neden Twitter Kullanıldı ve Twitter’ın Kurumsal Uygulamalarda Sağlayacağı Katma Değerler

Beklenen İstanbul depremi, ilgililerin ilgisizliği ve bugune kadar alınmayan önlemler ile ilgili yazılacak bir çok konu olmasına rağmen bu konuyu konunun uzmanlarına bırakarak bu tatbikatın gerek bir sosyal medya kullanıcısı ve gerekse bir danışman olarak Webrazzi ekibine neler düşündürdüğünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Bu tatbikatta neden Twitter’ın kullanıldığını incelediğimizde Twitter’ın neden bu kadar kuvvetli ve popüler bir platform haline geldiğini anlayabilir ve benzer teknoloji ve kullanım senaryolarını kurumlarımıza da uyarlayabiliriz.

 

1. Twitter’da mesaj göndermek çok kolay.

Cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızda Twitter’ı kullanabilmek ve Tweet gönderebilmek için yüzlerce “Twitter İstemci” uygulamasından birisini yüklemeniz yeterli. Eğer herhangi bir uygulama yüklenmek istenmiyor ise de bilgisayarın veya cep telefonunun standart Internet tarayıcısı kullanılarak rahatlıkla mesaj gönderilebiliyor.

 

Kurumlarda gittikçe artan “Akıllı Telefon” kullanımı ile birlikte kurumsal uygulamalarda da Twitter’ın kullanılacağı senaryolar yalnızca hayal gücü ile sınırlı diyebiliriz.

 

2. Twitter Mesajları 140 Karakter ile Sınırlı. Bu ise “Etkinlik” demek.

Twitter’da gönderilen mesajlar 140 harf ile sınırlı. Bu sınır her ne kadar bazıları tarafından bir zayıflık olarak görülebilecek olsa da aslında Twitter’ı son derece etkin bir platform haline getiren bir özellik. 140 harf sınırından dolayı kullanıcılar mesajlarını kısaltmak ve etkin hale getirmek zorundalar. Bu sayede de Twitter mesajları herkes tarafından, son derece basit bir şekilde ve istenilen yerden gönderilebiliyor.

 

3. Twitter’da gönderilen mesajlara gerçek zamanlı olarak ulaşılabiliyor.

Twitter’ın “Arama ( Search )” özelliği sayesinde “Gerçek Zamanlı” olarak gönderilen mesajlara ulaşılabiliyor. Bu sayede bir kurum kendi markası ile ilgili atılan mesajlara, şikayetlere veya bilgilendirmelere çok hızlı bir şekilde ulaşarak tepki verebilme yeteneğine sahip oluyor. Bu özellik kurumsal uygulamalarda da faydalı bir şekilde kullanılabilir.

 

4. “Hashtag”ler kullanılarak gönderilen mesajlar klasifiye edilebiliyor.

Bu simülasyon süresince gönderilen mesajların ön ekinde “BUBIRTATBIKATTIR “Hashtag”inin gönderildiğinden bahsetmiştik. “Hashtag” kavramı Twitter’ı bu kadar güçlü yapan nedenlerden birisi. Kurumsal uygulamalarda da kurumlar kendilerince bir “HashTag” standartı getirerek kurgulayacakları bir kategorizasyon doğrultusunda atılan mesajlardan kurumsal uygulamalar geliştirebilirler.

 

5. Twitter “Lokasyon” bilgisinin gönderilmesini destekliyor.

Twitter’ı son derece kuvvetli bir platform yapan özelliklerden bir tanesi de “Lokasyon” desteği. Twitter istemcisi olarak kullanılan cihazın GPS özelliği var ise lokasyon desteği de otomatik olarak destekleniyor. Bugün hemen hemen her türlü cihazdan Internet’e bağlanılabiliyor ve çok çeşitli Twitter istemcileri yardımıyla mesajlar gönderilebiliyor olduğu için bu kuvvetli özellik de kurumlar tarafından çok çeşitli alanlarda kullanılabilir.

 

Özetle

 Özetle, Twitter gibi Web 2.0 ve Enterprise 2.0 dünyasında önemli bir ağırlığa ulaşmış olan uygulamaların kurumsal alanlardaki kullanım potansiyelinin kurumlarımızca değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Ek olarak vurgulamadan geçemeyeceğimiz bir konu da Geleceğin “Akıllı Mobil Telefonlarda” olduğu ve kurumların bu akımı takip ederek verimliliklerini nasıl arttırabileceklerini sürekli olarak değerlendirmeleri gerektiği.

Picture
 
tweetwasters 05/11/2010
 
Picture
Günde ne kadar zaman sosyal paylaşım sitelerinde geciriyor sunuz ? Twitter de gecirdiğiniz zamanı ilcmek icin bu uygulama tweetwasters var. Burda bir tek kullanıcı adınızı giriyor sunuz ve Twitter de ne kadar vakit 'öldürdüğünüzü' size iletiliyor. Ha bu arada size beleşten bir de nasihat veriyor :)
 
secrettweet 05/11/2010
 
Picture
Twitter cok acık bir uygulama. Hemen hemen herkes kimin ne söylediklerini görebiliyor. Bir şeyler söylemek ama o söylediklerinizin sizin söylediğinizin bilinmemesini istiyorsanız size bu uygulama gerek secrettweet. Bu uygulama sizin Twitter isminizi anonim hale getirir ve isim yerine bir numara kullanır! 
 
tweetvalue 05/11/2010
 
Picture
Hic benim Twitter hesabımın değeri acaba nedir diye düşündünüz mü ? Bu tabii ki sizi kaç kişi takip ediyor ve siz kac tane tweet gönderdiyseniz ona göre hesaplanır. Bunu da tweetvalue diye bir uygulama ile hesaplata bilirsiniz. Bu uygulama Twitter hesabınızın tahmini değerini sizin girdiğiniz veriler ile hesaplar 
 
twitzer 05/11/2010
 
Picture
Twitter in ana Felsefesi kısa söyleşilerle iletişim kurmak. Ama siz daha fazla söylemek istiyorsanız size bu Firefox add-on u gerekir. Twitzer uygulaması 140 karekter den daha fazlasını göndermek icin tasarlanmışdır
 
kickbee 05/11/2010
 
Picture
Eşiniz hamile mi. Daha henüz doğmamış cocuğunuzun hareketlerini mi takip etmek istiyor sunuz ? O zaman size bu uygulama gerekiyor. Hamile anne adayı bir kemer takar, bu kemer yine bilgisayara bağlıdır.  kickbee doğmamış bebenin her harektinde size artk bir tweet gönderir. Siz istediğiniz an bu tweetlere cep telefonunuzdan ulaşa bilir siniz :)
 
botanicalls. 05/11/2010
 
Picture
Cicekler ve bitkiler ile aranız cok iyi değilse size bu Twitter uygulaması belki yararlı olur. botanicalls ile sevdiğiniz ciceği bilgisayarınıza bağlayabilir bir sensör ile nemini ölcer ve gerekirse size 'beni sula' tweetini gönderte bilirsiniz. Tabii ki bu uygulama baya da teknik bilgi gerektirmektedir. Bilgisayarınız ve ciceğiniz arasındaki sensör bağlantısını nitelikli bir kılavuz yardımıyla kendiniz yapmanız gerekiyor. 
 
Twesents 05/11/2010
 
Picture
Ufak defek hediyeler arkadaşlığın tuzu biberidir. Bu Twitter icin de gecerlidir.   twesents uygulaması sizi follow eden arkadaşlarınıza sanal hediye göndermenizi sağlıyor.  
 
 
© MEDYATAVA- 

Twitter'a an itibari ile saldıranlar kimler?Aykırı sözlük olan İnci Sözlük kullanıcıları sonunda bunuda yaptı. Twitter'ın açığını yakalayıp saldırıya geçti.

Aslında herşey, henuz 18 yasinda olan Bora isimli bir kullanıcının dinlediği Accept grubunu Twitter' in tweet bolumune yazip sonra bir isim daha girmesiyle başladı. Daha sonra fark etti ki Accept'ten sonra yazdığı isim kendisini takip ediyor. Bunu sözlük kullanıcılarıyla paylaşınca dünyanın en ünlü isimleri türk gençlerini takip eder oldu.

Bu haberi BBC kendi internet sitesinden manşet olarak verdi.

Okumak için tıklayın

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/10106166.stm

 
 


BAYKAL'IN İSTİFASI TWITTER'I KARIŞTIRDI 


 Twitter'da Deniz Baykal'ın istifası için kim ne dedi?

CÜNEYT ÖZDEMİR @aktaserdogan Başbakan bence aklından geçenleri tam olarak söyleyemeyeceği için susacaktır.Kaset meselesi yine de AKP'nin seçim malzemesidir


Yarın Manşetler ve köşeler Baykal'ın tavrını övmeye başlayacak. Kısa dönem CHP'de bir emanetçi olabilir... AK Parti cephesi şimdilik susar..

Yeni mağdurumuz hayırlı olsun; Deniz Baykal şu andan itibaren yükselmeye başlamıştır, kurultayda zirve olur, seçimde oylar kesin yükselir


Baykal'ın bu manevrası aslında Gülen cemaatine bir çiçek ve aynı zamanda iktidar partisine karşı bir seçim hamlesidir. Hesapta seçim var...

Baykal aslında şunu dedi ; Başıma gelenleri kınarken Fethullah Gülen samimi Başbakan samimiyetsiz...

Bu film bitmez... Baykal gitti mi emin misiniz? İstifa etti ama kurultayda geri gelir mi?


NTV'DE CANLI YAYINDA GÜRSEL TEKİN AĞLIYOR...

DENİZ BAYKAL İSTİFA ETTİ

ERDOĞAN AKTAŞ

@cuneytozdemir Bu iddalar karşısında Başbakan susar mı? İnanılmaz iddiada bulundu Baykal. Muhakkak cevap gelir.

Bence D. Baykal artık genel başkanlığa aday falan olmaz. Olursa artık tamamen biter!

Peki bu görüntüler nedeniyle genel başkanlıktan istifa eden Baykal, milletvekilliğinden de istifa etmeli miydi?

AHMET HAKAN

hepimiz deniz baykal'ız...   

inadına baykal...

baykal istifa etti... en fazla yandaş medya üzgün...

MEHMET ALİ ILICAK

Yalan dünya herşey bomboş.Evet günü bu şekilde özetlersek herhalde uygun düşer.Değilmi Ahmedim,Orayım?2 günde nerden nereye?

Bir gün gibi sanki geçti seneler Ümidim kayboldu perişanım ben Alın yazımmış hayat yolunda Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben

Bir garip yolcuyum hayat yolunda Yolunu kaybetmiş perişanım ben Mecnun misali gurbet ellerde Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben

Gidenin ardından zil çalmak bize yakışmaz.Baykal kurultayda yeniden aday olmayacaksa,dogruyu yapmıştır.Konu kapanmıştır.Yolu açık olsun.

Haftasonu bana çatan dostlardan özür beklemek yanlıs mı olur.Bir 40 yıllık çınar devrildi.Bakalım kurultayda yeniden dikilir mi?

YEKTA KOPAN

Hangi çerçeveden bakılırsa bakılsın önemli haberdir. Şimdi tabloya yoğunlaşma zamanı.

RAHŞAN GÜLŞAN

Kuaforden bildiriyorum, kadinlar istifayi alkislarla karsiladi! Guzel konusmaydi, teslim olmadi...

Amazon'dan hemen teslim: Sex, lies and videotape..

Ahh bir de esinden ozur dileseydi..

BİRİCİK SUDEN

Turkiyede istifa eden mutlaka istifade eder uzulmeyinkaynak: Akşam