kaynak: Fatoş Şimşek 

Sosyal medya amatör gazetcileri, yeni yazarları, şairliklerini deneyden geçirenleri, fikirlerini ve malını satmaya çalışanları öne çıkarmakta, ve aslında onları bir bakıma yetkili kılmaktadır. Para kazanmak amacıyla market çalışmalarını Twitter’a taşıyıp kar yapanlara da bolca örnek vardır etrafta.  

Şimdi artık kar amacı gütmeyen kuruluşların da Twitter üzerinde etkinliklerinin artmasının beklendiği zamandır. Twestival İstanbul 
http://twestival.com/twestival-global-2010-announcement/ örneğinde olduğu gibi hem Facebook fan page ile hem de Twitter’da gönderilen tweetlerle cemaatin ilgisini çekmek mümkündür.

Geçen sene yapılan küresel Twestival’de Water isimli kuruluş gelişmiş ülkelerde takipçileri aracılığıyla gönderdiği tweetlerde temiz içme suyuna ihtiyacı olan, küremizin kimi ücra köşelerine su kuyuları götürmeyi vaadetti. Twitter’da başarıyla götürülen bir bağış kampanyasına bağlı olarak toplanan paralarla birçok yerde su kuyuları açıldı. İşte bu postmodern yaşantımızın cemiyeti düşünme ve verme güdüsünün bir sonucudur ve aslında tamamen sosyal medyanın gücüdür!

Twitter ve Facebook’ta buna benzer yüzlerce sosyal sorumlu çalışma sergilenmektedir. Örneğin yaşgününde arkadaşlardan hediye yerine kar amacı gütmeyen bir hayır kuruluşuna bağış gönderme fikrini duymuş muydunuz?

İki yıl önce New York’ta küçük bir organizasyon destekçilerine Web sayfaları verdi ve doğum günlerinde tanıdık ve arkadaşlarından bağış toplamalarını istedi. Bu yöntem halen epey verimli çalışmalar çıkarmaktadır ve toplanmakta olan paralar hergün birkaç çaresiz küçük çocuğun yüzünü güldürmeye devam etmektedir.

Twestival de tweetçileri biraraya getirerek gerçek partiler yaparken bağış toplayan ve toplanan bağışlarla muhtaçlara el uzatan bir oluşumdur.

İnternet şirketleri de hayır kurumlarına modern olanaklar sağlamaya devam ediyor. Örneğin YouTube “harekete çağrı” linkleriyle kar amacı gütmeyen kuruluşların Web videolarını yine kendi linklerine gönderen bir sistem geliştirdi. Bunun sonucu olarak kolay bağış toplamaları için imkan artmış oldu.

Dünya Vahşi Doğayı Koruma Derneği için Facebook’a eklenen sanal hediye dükkanı ve kullanıcıların arkadaşları adına birkaç kuruş bağışlamaları, vahşi hayvanların gelecekleri için beklenmedik olumlu olanaklar doğurdu.

Buna karşılık Türkiye’de kar amacı gütmeyen kuruluşların bağış toplama amacıyla tweetlemesi çok yeni bir olgudur ve bu çoğu kez zaman alıcı, iş gücü gerektiren aynı zamanda beklenen sonucu doğurmaya elverişsiz bir çalışma niteliğindedir. Ama ben inanıyorum ki sosyal medya Türkiyie’de de hayır kurumlarını destekleyen bir yapılaşma içine yönelmektedir.

Bence sosyal medya zihniyeti insanlığın iyiliği için fikirleri serpiştirmek ve seçilmiş davaya inanlarla gerçekleştirilen bir bayrak yarısıdır. Yine kanımca küremizi iyiliğe doğru götürmek fikriyle bir çok insan ilgilenir kuşkusuz, ama arkadaş ve tanıdıklara ve takipçilere biraz tazyik yapmadan, artı sosyal anlamda mükafatlandırmadan fazla bir sonuç çıkmayabilir.

Daha önceleri gönüllü olmak, kar amacı gütmeyen bir kuruluşta para kazanmaksızın çalışmak anlamına gelirdi. Ardından gönüllülük, bağış yapmayı de içermeye başladı. Şimdilerde ise, gönüllülüğe bir anlam daha eklendi ki bu da şahısların ünvanlarını cemiyetin faydası için kullanmalarıdır. İşte böyle düşündüğümüz için

@AyseAral
@CuneytOzdemir
@OrayEgin
@IclalAydin
@MelisAlphan
@Eceerken

@EceVahapoglu 
@CeminayCem
@SunalAli
@YektaKopan
@Elf1D


gibi medyanın ünlü profesyonellerinin desteğine ihtiyacımız olduğunu buradan ilan ediyorum.

Dedim ya, Twitter’in gücüne inanıyorum!

@FatosUSLeave a Reply.