İsrailli özel timlilerin gizemli Facebook kız arkadaşı 

Cok alımlı genc bir kadın Facebook ta israilli özel tim askerleri ile bağlantı kuruyor ve onlardan gizli bilgi alıyor. Ajan kitaplarını aratmayan bir hikaye – ama gercek ! Bir basın bildirisine göre 200 e yakın özel tim askeri lübnanlı hisbullah örgütünün pususuna düştü.

Sahte bir Facebook profili oluşturarak Hisbullah örgütü israil askeriyesinin özel timinden gizli bilgi almaya başarmış. Genc alımlı bir kadının fotoğrafıyla ve israilli bir ad ile kayıt olan şahıs ve şahıslar israilli askerler ile bağlantı kurmuşlar ve saklı bilgiler elde etmişler. Bu acıklamaya israil kökenli mySay.co.il haberportalı yaptı.

"Reut Zukerman" adlı şahıs bir sene önce profilini oluşturmus. Facebooktaki resimindede erkekleri tahrik edici bir şekilde koltukta yatarak poz vermiş. Sayfanın esas sahipleri İDF (israil askeriyesi) mensupu özel tim askerleri ile temasa gecmiş ve cok sayıda askerlere bağlantı isteği göndermiş. "MySay" in haberine göre 200 e yakın asker ve yedek asker bu istekleri kabul etmiş ve sohbeti derinleştirmiş. Zukerman’ın öncelikli hedefi israil askeri koruma ve istihbarat birimlerinin özel tim mensuplarıymış. Ordaki genc askerler Zukermanın da özel tim’e mensup olduğunu sanmışlar ve rahat rahat sohbet etmişler. Adım adım genc askerlerin güvenini kazanan ‚genc kadın’ söz konusu olan özel tim ile ilgili gizli bilgileri almaya başlamış.

Askerler sandıkları yeni facebook-kız arkadaşına başka askerlerin ismini, jargonlar, gizli kodlar ve kamplar ile ilgili detaylı bilgiler vermişler.

Bu oyun ancak bir sene sonra acık vermeye başlamış. Bazı askerler bu kadının çok sayıda özel tim mensupları ile bağlantıda olduğundan şüphelenmiş ve yukarıya bildirmişler. Ocak ayında askeriye araştırmaları başlatmış. O arada sayfanın sahipleri o Facebook sayfasını kaldırmışlar. "mySay" dediğine göre bu Hisbullah’ ın işi olarak görülüyor.

Ama öbür taraftan israil istihbaratı da facebook u kullanıyor!

Bu kurbanların birinin verdiği rapor doğrulanırsa lübnanlı hizbullah yani ‚allahın partisi’ büyük bir ajanlık dersi vermiş olur! IDF için bu büyük bir yenilgi olarak kabul edilir, çünkü bu israili askerlerin güzel bir kadın için verilen gizlilik talimatlarını yok saydıklarını gösterir! Son zamanlarda israil istihbaratı defalarca internet'teki ajanlar hakkında uyarıda bulundu!

İstihbaratcılar gecen mayıs da lübnanlıların facebook aracılığı ile ajan edinme girişiminde bulunduklarını acıklardılar. O dönemde onbilerce askeri mektup yollu ile internet’ten arkadaş edinmeden uyaran istihbarat bir de ocak ayında Facebook-birimş kurdu. Bu birim askerlerin facebookta ve farklı sosyal paylaşım sitelerinde gizlilik kuralları ihlal takibi icin kuruldu.

"Aşark Al-Ausat" gazetsine göre israilliler de hem interneti  facebook ve twitter aracılığı ile ajanlık icin kullanmışlar. Gaze'de ajanlık yapan arablar bu araclar ile israilli istihbarat kendilerine ulaştığını ve ordan temas kurduklarını bildirdi.

10/25/2010

The life without goal is not substantial! Would you have a goal? Are you ready?

Reply
11/19/2010

To defeat their own is the most tragic failure of their own to overcome their victory is the most valuable!

ReplyLeave a Reply.