New York tan 4 üniversite öğrencisi Maxwell, Daniel, Raphael ve Llya Facebook a rakip sosyal paylaşım sitesi geliştirmek icin kolları sıvadı!

 

Bir kaç gün icinde 170 bin Dollar toplayan üniversiteli gencler facebook taki güvenlik problemlerine kızdıkları icin yeni bir sosyal paylaşım sitesi üretmek icin bir araya geldi. 19 ve 22 yaşları arasındaki New York Üniversitesi Bilgisayar bölümü öğrencileri cok yüksek seviyede kişisel bilgileri koruyan bir sosyal paylaşım sitesi kurmakta iddialılar. Bu sistemde dosaya paylaşımı ve transferi bile şifreli sistemle yapılacak!

 

Sitenin ismi Diaspora olacak ve acık kodla üretilecek (opensource). Özelliklerden bir tanesi de artık merkezi bir sistemde değil her kullanıcının bilgisayarı Server olarak kullanılacak (P2P - Peer to Peer Network) - bu sistemin avantajı kullanıcalar kendi aralarında mesjalaştığı bilgiler önce Merkezi sunucuya gitmesi gerekmemesi. Bundan dolayı herkes kiminle ne paylaştığını kendisi karar verir. 

 

Daniel Grippi, Maxwell Salzberg, Raphael Sofaer ve Ilya Zhitomirskiy facebook un kullanıcıların özel bilgilerini kullandığı ve istediği gibi şirketin politikasını değiştirdiğine kızmış ve bu girişimin kararını almışlar. Zaaten bu arkadaşlar konuya da cok yabancı değiller. 2006 senesinde Linux Distibütörü RedHat icin Mugshot adında bir sosyal paylaşım sitesi geliştirdiler. Ondan başka Wordpress benzeri DiSo diye bir Blogplatformu geliştirildi. DiSo üzerine halen calışılıyorken Mugshot yine piyasadan kayboldu.

 

Genclerin ilk hedefi hemen mükemmel halde calışır bir sistem kurmak değil hızlı bir şekilde ilk prototipleri elde edip kullanıcılara sunmak! Hadi hayırlısı bakalım amerikada ki sömester tatilini bekleyelim ...

berna bocu
5/17/2010

cool :)

ReplyLeave a Reply.